Piąta niedziela w ciągu roku 7 lutego 2016 ogłoszenia duszpasterskie

PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 7 lutego 2016

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Piąta niedziela w ciągu roku liturgicznego rozpoczyna w tym roku Tydzień Trzeźwości. Pamiętajmy o potrzebie dobrowolnej abstynencji i modlitwy ofiarowanej Bogu, za ludzi uzależnionych oraz za ich rodziny.
 2. Najbliższa środa, 10 lutego, to Środa Popielcowa, rozpoczynająca okres Wielkiego Postu. Na znak nawrócenia i pokuty nasze głowy zostaną posypane popiołem. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godzinie 09.00-rano i o godz. 17.30 dla pracujących zawodowo.
 3. Przypominamy, że we Środę Popielcową  obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Jednak Kościół zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani. Pamiętajmy też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek. Powstrzymajmy się też w tym świętym okresie pokuty od picia napojów alkoholowych. Zaleca się pielęgnowanie zwyczaju zanoszenia popiołu dla osób, które nie mogą przybyć na Mszę św. – jako znaku łączności z całym Kościołem rozpoczynającym okres pokuty.
 4. Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu, przypadają Kwartalne Dni Modlitw o ducha pokuty.
 5.   Czwartek, 11 lutego to liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień Chorego.    Podczas Eucharystii o godz. 17.00 pomodlimy się za chorych i tych, którzy nimi się opiekują;  chorym udzielimy Sakramentu Namaszczenia. Spowiedź dla chorych od godz. 16.00.
 6. Modlitwę różańcową poprowadzi w najbliższą niedzielę Róża św. Dominika.
 7. Msze św. w ciągu tygodnia o godz. 17.00.
 8. W piątki Wielkiego Postu – nabożeństwa Drogi Krzyżowej o godz. 16.30, a następnie Msze św.; zaś w niedziele – nabożeństwa Gorzkich Żali, z Kazaniem Pasyjnym, w tym Jubileuszowym Roku Miłosierdzia- o godz. 15.00; czyli w Godzinie Miłosierdzia, następnie Msza św. wieczorowa. Za udział w tych nabożeństwach można zyskać odpust zupełny, pod zwykłymi warunkami. Odpust zupełny można również zyskać w piątki Wielkiego Postu, za odmówienie  po Komunii św. – przed wizerunkiem Pana Jezusa Ukrzyżowanego- modlitwy:” O dobry i najsłodszy Jezu….”.
 9. Dziś po Mszach św. Adoracja Najświętszego Sakramentu, zaś po sumie zmiana tajemnic różańcowych. Składka dzisiejsza będzie przeznaczona na potrzeby diecezji.
 10. Spotkania duszpasterskie: dzisiaj po Mszy wieczornej – Rada Duszpasterska; środa – kandydaci na ministranta; środa – RAM; piątek – Oaza.
 11. Informacja Pana Sołtysa.
 12. Solenizantów i jubilatów tego tygodnia, serdecznie pozdrawiamy i zapewniamy o naszej modlitwie i życzliwości.

                                  Modlitwa na okres Wielkiego Postu, który niebawem rozpoczniemy:

Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, upadam na kolana przed Twoim obliczem i z największą gorliwością ducha proszę Cię i błagam, abyś wszczepił w moje serce najżywsze uczucia wiary, nadziei i miłości oraz prawdziwą skruchę za moje grzechy i silną wolę poprawy. Oto z sercem przepełnionym wielkim uczuciem i z boleścią oglądam w duchu Twoje pięć ran i myślą się w nich zatapiam, pamiętając o tym, dobry Jezu, co już prorok Dawid włożył w Twoje usta: „Przebodli ręce moje i nogi, policzyli wszystkie kości moje” (Ps 22,17).