NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 20 marca 2016

      

  NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ              20 marca 2016

                                       OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień, doroczny obchód misterium paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Po każdej Mszy św. zbiórka do puszek na Światowe Dni Młodzieży

 

 1. Dziś o godz. 15.00 nabożeństwo Gorzkich Żali z ostatnią nauką pasyjną, zaś o godz. 17.00 Msza św. na zakończenie Rekolekcji Wielkopostnych.

 

 1. Jutro i we wtorek dalszy ciąg rekolekcji szkolnych dla ZSP Równe. Początek o godz. 09.00.

 

 1. We wtorek parafialna spowiedź przedświąteczna od godz. 14.00 do 17.00, z półgodzinną przerwą o godz. 15.30.

 

 1. W Wielką Środę odwiedziny chorych z przedświąteczną posługą Sakramentalną od godz.09.00. – proszę zgłaszać chorych w zakrystii: w tym też dniu po Mszy Świętej wieczornej, młodzież z Oazy i RAM; poprowadzi Adorację Najświętszego Sakramentu.

 

 1. 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy kalendarza liturgicznego wskazują na znaczenie dni Wielkiego Tygodnia i Oktawy Paschalnej, więc Uroczystość tę obchodzić będziemy dopiero w poniedziałek po niedzieli Miłosierdzia Bożego, 4 kwietnia.

 

 1. Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 17.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Po śpiewie hymnu „Chwała na wysokości Bogu” milkną w kościele dzwony i organy. Po Komunii świętej, Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w uroczystej procesji, do Ciemnicy, która upamiętnia pojmanie i uwięzienie Pana Jezusa. Procesji tej towarzyszy śpiew hymnu „Sław języku Tajemnicę”, za odśpiewanie którego, można zyskać odpust zupełny, pod zwykłymi warunkami. Na znak smutku, po zakończeniu liturgii, zostaną obnażone ołtarze. Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy będzie do godz. 2200.

 

 1. Wielki Piątek, upamiętniający mękę i śmierć Pana Jezusa, jest dniem smutku i żałoby – nie sprawuje się w kościołach Eucharystii. W tym dniu obowiązuje nas post ścisły, czyli jakościowy i ilościowy: powstrzymujemy się od pokarmów mięsnych i tylko jeden posiłek spożywamy do syta. W ciągu dnia adoracja przy Ciemnicy od godz. 800 do 1630. O godz. 1630 -Droga Krzyżowa, a po niej około godz. 1700 – Liturgia Męki Pańskiej. Podczas liturgii, adoracja krzyża dla części parafian.  W tym czasie śpiewamy pieśni pasyjne i możemy złożyć tradycyjną ofiarę na renowację zabytków w Ziemi Świętej. Po zakończeniu liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Rozpoczniemy Nowennę do Bożego Miłosierdzia, na 9 dni przed Uroczystością Miłosierdzia Bożego, błagając w niej o łaski dla naszej Ojczyzny i całego świata. Następnie adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 2200. Podczas adoracji odśpiewamy  Gorzkie Żale (w tym czasie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty).

 

 1. Wielka Sobota – jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, obowiązuje więc nadal cisza i zaduma nad tajemnicą śmierci Chrystusa. Adorujemy Najświętszy Sakrament w Grobie Pańskim, a równocześnie możemy nadal oddawać hołd krzyżowi, który będzie umieszczony przed ołtarzem soborowym. Tradycyjnie zachowujemy w tym dniu post od pokarmów mięsnych. Adoracja w Wielką Sobotę od godz. 800 do godz. 1900.

W ciągu dnia poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny. Porządek poświęcenia będzie następujący:

 • w kościele : o godzinie 900 i 1100
 • Równe – góra (koło przystanku) : 900
 • Równe – góra (koło studni): 915
 • Równe – Pachanówka :930
 • Równe – Kopalnia :0945

Przypomnienie z Kalend. Liturg. – kiedy można przyjąć komunię świętą podczas Triduum Paschalnego./str. 64/ , oraz przepisy postne /str. 65/

 1. Wieczorem w Wielką Sobotę po zachodzie słońca, o godz. 19.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec i naczynia na wodę święconą.

 

 1. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – uroczysta Procesja Rezurekcyjna o godz. 600, a następnie Msza święta, po której wrócimy do naszych domów, aby przy wielkanocnym śniadaniu, przedłużać radość ze Zmartwychwstania Chrystusa. Pozostałe Msze święte będą o godzinie 930 i suma o 1100.

 

 1. Caritas kontynuuje akcję pomocową. W salce możemy nabyć wielkanocne paschaliki, cukrowe baranki.

 

 1. Modlitwę różańcową poprowadzi w najbliższą niedzielę Róża św. Krzysztofa.

 

 1. Msze św. w tym tygodniu o godz. 17.00, oprócz Wielkiej Soboty – w tym dniu o godz. 19.00.

 

 1. Składka z najbliższej niedzieli, jako ostatniej w miesiącu – na cele inwestycyjne w parafii.

 

 1. Zapowiedzi II:

Daniel Bałon  zamieszkały w Szkocji, pochodzący z naszej parafii, z Natalią Elżbietą Jasińską zam. również w Szkocji, pochodzącą z naszej parafii.

 

 1. Wraz z ks. Łukaszem złożyliśmy 1200 zł , na zakupienie do kościoła nowych obrusów, alb lektorskich, oraz tzw. szkaplerzy lektorskich. Zostają one dziś poświęcone przez naszego Rekolekcjonistę, ks. Biskupa Antoniego.

 

 1. Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w przeżycia tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego.