NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 9 kwietnia 2017

              

           NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ              9 kwietnia 2017

 

                                                 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak dziś przychodzi do każdego z nas.

 

 1. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Wspominając ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, łączmy się modlitewnie z młodymi, którzy gromadzą się dziś w Rzymie i w Ustrzykach Dolnych , aby zawsze pragnęli być blisko Chrystusa i chętnie odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem.

 

 1. Wielki Poniedziałek, 10 kwietnia, kieruje nasze myśli do tragicznego wydarzenia sprzed 7 lat. W tym dniu przypada bowiem 7. rocznica katastrofy polskiego prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Wspominając tamte chwile, prośmy Pana Boga o to, abyśmy wreszcie nauczyli się wyciągać właściwe wnioski z każdej dotykającej nas lekcji historii.

 

 1. W Wielką Środę odwiedziny chorych z przedświąteczną posługą Sakramentalną od godz. 10.00. Proszę zapisywać chorych w zakrystii.

 

 1. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 18.00. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja Pana Jezusa do godz. 22.00.

 

 1. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do rozpoczęcia 60. roku życia nie mają dyspensy.  Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. W ciągu dnia adoracja od godz. 08.00 do 17.30. Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele o godz. 18.00, wcześniej droga krzyżowa o godz. 17.30. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Podczas adoracji krzyża śpiewamy pieśni pasyjne i składamy tradycyjną ofiarę na renowację zabytków w Ziemi Świętej. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego.

Rozpoczniemy wówczas Nowennę do Miłosierdzia Bożego. Następnie Gorzkie Żale i adoracja do 22.00. W tym czasie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.

 

 1. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych. Adorujemy Najświętszy Sakrament od godz. 08.00 do 19.50. W ciągu dnia poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny. Porządek poświęcenia będzie następujący:
 • w kościele : o godzinie 900 i 1100
 • Równe – góra (koło przystanku) : 900
 • Równe – góra (koło studni): 915
 • Równe – Pachanówka :930
 • Równe – Kopalnia :945

       Przypomnienie z Kalend. Liturg. – kiedy można przyjąć komunię świętą podczas Triduum Paschalnego./str. 70/ , oraz przepisy postne /str. 70-71/

 

 1. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 20.00. Na tę liturgię przynosimy świece oraz naczynia na wodę święconą. Po zakończeniu liturgii drugi dzień Nowenny do Miłosierdzia Bożego.

 

 1. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – uroczysta Procesja Rezurekcyjna o godz. 600, a następnie Msza święta, po której wrócimy do naszych domów, aby przy wielkanocnym śniadaniu, przedłużać radość ze Zmartwychwstania Chrystusa. Pozostałe Msze święte będą o godzinie 900 i 1100. Po sumie trzeci dzień Nowenny.

 

 1. Dzisiaj po Mszach świętych, adoracja Najświętszego Sakramentu a po sumie Gorzkie Żale i zmiana tajemnic różańcowych. Dziś również kwesta na Hospicjum w Krośnie, tak zwane „Pola nadziei.” Zgodnie z tradycją, ofiarodawcy, otrzymają od młodzieży należącej do Szkolnego  Koła „Caritas” – pamiątkowe żonkile. W zakrystii można jeszcze nabyć paschaliki.

 

 1. Msze św. w ciągu tygodnia o godz. 18.00, zaś w Wielką Sobotę o 20.00.

 

 1. Modlitwę różańcową poprowadzi w najbliższą niedzielę Róża św. Ojca Pio.

 

 1. Zbiórka ministrantów we wtorek, pozostałe spotkania duszpasterskie w porozumieniu z ks. Karolem.

 

 1. W Wielki Wtorek pogrzeb + Janiny Polowiec, która odeszła do wieczności w sobotę. Polecajmy ją Bożemu Miłosierdziu.

 

 1. Informacja Starostwa o remoncie drogi Zboiska -Wietrzno-Zręcin.

 

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych.