NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ              25 marca 2018

               

             NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ              25 marca 2018

 

                                          OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

  1. Dzisiejsza Niedziela Męki Pańskiej wprowadza nas w Wielki Tydzień. Przynosimy i poświęcamy palmy, aby oddać cześć Chrystusowi, za dzieło naszego zbawienia.
  2. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. łączmy się modlitewnie z młodymi, którzy gromadzą się dziś w Radymnie , aby zawsze pragnęli być blisko Chrystusa i chętnie odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem.
  3. Jutro w naszej Archidiecezji wspominamy św. Dobrego Łotra, który jest patronem Archidiecezji Przemyskiej. Polecimy się jego wstawiennictwu.
  4. W Wielką Środę odwiedziny chorych z Najświętszym Sakramentem od godz. 900 . Proszę zgłaszać chorych w zakrystii.
  5. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 18.00. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja Pana Jezusa do godz. 22.00.
  6. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do rozpoczęcia 60. roku życia nie mają dyspensy. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. W ciągu dnia adoracja od godz. 08.00 do 17.30. Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele o godz. 18.00, wcześniej droga krzyżowa o godz. 17.30. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Podczas adoracji krzyża śpiewamy pieśni pasyjne i składamy tradycyjną ofiarę na renowację zabytków w Ziemi Świętej. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Rozpoczniemy wówczas Nowennę do Miłosierdzia Bożego. Następnie Gorzkie Żale i adoracja do 22.00. W tym czasie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Młodzież poprowadzi Adorację przy Bożym Grobie o godz. 20.00.
  7. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować tradycyjny post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych. Adorujemy Najświętszy Sakrament od godz. 08.00 do 19.30. W ciągu dnia poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny. Porządek poświęcenia będzie następujący:

w kościele : o godzinie 900 i 1100  

Równe – góra (koło przystanku) : 900   

Równe – góra (koło studni): 915

Równe – Pachanówka :930

Równe – Kopalnia :945

     

 Przypomnienie z Kalend. Liturg. – kiedy można przyjąć komunię świętą podczas Triduum Paschalnego./str. 74/ , oraz przepisy postne /str. 74-75/

W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 19.30. Na tę liturgię przynosimy świece oraz naczynia na wodę święconą. Po zakończeniu liturgii drugi dzień Nowenny do Miłosierdzia Bożego.

 

  1. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – uroczysta Procesja Rezurekcyjna o godz. 600, a następnie Msza święta, po której wrócimy do naszych domów, aby przy wielkanocnym śniadaniu, przedłużać radość ze Zmartwychwstania Chrystusa. Pozostałe Msze święte będą o godzinie 900 i o 1100.  Po Mszach świętych, nie będzie pierwszoniedzielnej  adoracji Najświętszego Sakramentu – przenosimy ją na Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Także dopiero wtedy, będzie zmiana tajemnic różańcowych po sumie. Po  sumie trzeci dzień Nowenny do Miłosierdzia Bożego.

 

 

  1. Dzisiaj po Mszach świętych, kwesta na Hospicjum w Krośnie, tak zwane „Pola nadziei.” Zgodnie z tradycją, ofiarodawcy, otrzymają od młodzieży należącej do Szkolnego  Koła „Caritas” – pamiątkowe żonkile.

 

  1. Intencje mszalne: (odczytać).

 

  1. Modlitwę różańcową poprowadzi Róża Matki Bożej Szkaplerznej.

 

  1. Taca z Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego będzie przeznaczona na Seminarium Duchowne w Przemyślu.

 

  1. Informacje społeczne.

 

  1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych.