NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ              10 kwietnia 2022

             

           NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ              10 kwietnia 2022

 

                                                 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

  1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak dziś przychodzi do każdego z nas.

 

  1. Dzisiejszy dzień: 10 kwietnia, kieruje nasze myśli do tragicznego wydarzenia sprzed 12 lat; w tym dniu przypada bowiem rocznica katastrofy polskiego prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Wspominając tamte chwile, prośmy Pana Boga o to, abyśmy wreszcie nauczyli się wyciągać właściwe wnioski z każdej dotykającej nas lekcji historii.

 

  1. W Wielką Środę odwiedziny chorych z przedświąteczną posługą Sakramentalną od godz. 10.00. Proszę zapisywać chorych w zakrystii.

 

  1. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 18.00. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja Pana Jezusa do godz. 21.00.

 

  1. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do rozpoczęcia 60. roku życia nie mają dyspensy. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. W ciągu dnia adoracja od godz. 08.00 do 17.30. Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele o godz. 18.00, wcześniej droga krzyżowa o godz. 17.30. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Podczas adoracji krzyża śpiewamy pieśni pasyjne i składamy tradycyjną ofiarę na renowację zabytków w Ziemi Świętej. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego.

Rozpoczniemy wówczas Nowennę do Miłosierdzia Bożego. Następnie  adoracja do 21.00. W tym czasie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. W tym roku Grób Pański będzie wewnątrz bocznego wejścia po stronie północnej; przy okazji serdecznie dziękuję Pani Ewie Matusik i jej mężowi Dariuszowi a także Panu Tomaszowi Bogacz za podjęcie tego zadania i wszelkie prace.

 

  1. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych. Adorujemy Najświętszy Sakrament od godz. 08.00 do 19.00. W ciągu dnia poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny. Porządek poświęcenia będzie następujący:
  • w kościele : o godzinie 900 i 1100
  • Równe – góra (koło przystanku) : 900
  • Równe – góra (koło studni): 915
  • Równe – Pachanówka :930
  • Równe – Kopalnia :945

       Przypomnienie z Kalend. Liturg. – kiedy można przyjąć komunię świętą podczas Triduum Paschalnego./str. 81/

 

  1. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 19.00. Na tę liturgię przynosimy świece oraz naczynia na wodę święconą. Po zakończeniu liturgii drugi dzień Nowenny do Miłosierdzia Bożego.

 

  1. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – uroczysta Procesja Rezurekcyjna o godz. 600, a następnie Msza święta, po której wrócimy do naszych domów, aby przy wielkanocnym śniadaniu, przedłużać radość ze Zmartwychwstania Chrystusa. Pozostałe Msze święte będą o godzinie 930 i 1100. Po sumie trzeci dzień Nowenny.

 

  1. Dzisiaj po Mszach świętych, adoracja Najświętszego Sakramentu a po sumie Gorzkie Żale. Dziś również kwesta na Hospicjum w Krośnie, tak zwane „Pola nadziei.” Zgodnie z tradycją, ofiarodawcy, otrzymają od młodzieży należącej do Szkolnego  Koła „Caritas” – pamiątkowe żonkile. W zakrystii można jeszcze nabyć paschalik.

 

  1. Msze św. w ciągu tygodnia o godz. 18.00, zaś w Wielką Sobotę o 19.00.(intencje).

 

  1. Modlitwę różańcową poprowadzi w najbliższą niedzielę Róża św. Ojca Pio.

 

  1. Zbiórka ministrantów we środę, pozostałe spotkania duszpasterskie w porozumieniu z ks. Piotrem.

 

  1. Zakupiłem do prezbiterium nowy krzyż. Został on poświęcony w piątek przed drogą krzyżową.

 

  1. Od miesiąca w naszej świątyni mamy zainstalowany światłowód a od wczoraj podpięta do niego kamera umożliwia transmisję ze wszystkich nabożeństw. Dziękuję Panu kościelnemu i jego synom oraz Panu Tomaszowi Topolskiemu za wszelkie prace przy montażu i konfiguracji kamery, zaś Panu Marcinowi Bogacz za utworzenie na parafialnej stronie internetowej, nowego narzędzia do odbioru transmisji online pod adresem: http://rowne.przemyska.pl/transmisja-na-zywo/

 

  1. Zapowiedzi:

      Rafał Sylwester Gazda, zamieszkały w Parafii Głowienka z Magdaleną Litwin, zamieszkałą również w Parafii Głowienka (zap.II.).

 

 

  1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych.